30 rokov jednotného európskeho trhu


Dátum: 03.01.2023

Obrázok k aktualite 30 rokov jednotného európskeho trhu
EÚ tento rok oslavuje 30. výročie jednotného trhu, ktorý je jedným z najväčších úspechov európskej integrácie. Jednotný európsky trh, ktorý vznikol 1. januára 1993, umožňuje voľný pohyb tovaru, služieb, ľudí a kapitálu v rámci EÚ, uľahčuje život ľuďom a otvára nové príležitosti pre podnik. Počas 30 rokov viedol jednotný trh k bezprecedentnej integrácii trhov medzi hospodárstvami členských štátov, slúžil ako hnacia sila rastu a konkurencieschopnosti a podporoval hospodársku a politickú silu Európy na celosvetovej úrovni.
 
Zohral tiež kľúčovú úlohu pri urýchľovaní hospodárskeho rozvoja nových členských štátov, ktoré vstúpili do EÚ, pri odstraňovaní prekážok vstupu na trh a je zárukou vysokej bezpečnosti a globálnych technologických noriem. Navyše, prispieva k rýchlejšiemu prechodu na ekologickejšie a digitálnejšie hospodárstvo v EÚ. Jednotný trh mal zásadný význam aj pri pomoci Európe pri riešení pandémie COVID-19 a energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska na Ukrajinu. Zachovanie a posilnenie jeho integrity bude aj naďalej nevyhnutné na to, aby Európa mohla koordinovane reagovať na nové výzvy a naďalej podporovať konkurencieschopnosť európskych hospodárstiev.
 
Obyvatelia Slovenska v prieskumoch verejnej mienky dlhodobo uvádzajú prínosy jednotného trhu ako jednu z najoceňovanejších výhod členstva v EÚ.
Podrobnosti:
Tlačová správa
 
 
Skočiť na hlavné menu