Vranovská nemocnica otvorila rozšírené oddelenie anestéziológie


Dátum: 17.06.2022

Obrázok k aktualite Vranovská nemocnica otvorila rozšírené oddelenie anestéziológie
Vranovská nemocnica otvorila v piatok rozšírené oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS). Nové zázemie je podľa PR špecialistky siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej nemocnica patrí, Bianky Krejčíovej vybavené medicínskou technikou a priestormi, ktoré sú bezpečnejšie pre pacientov aj personál.

"Keď sme v roku 2014 otvárali ako prví v sieti oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti, boli sme šťastní, že môžeme skvalitniť starostlivosť o pacientov v kritickom stave a v bezprostrednom ohrození života. Súčasným rozšírením oddelenia sme túto starostlivosť opäť posunuli na vyššiu úroveň," povedal riaditeľ nemocnice Eugen Lešo.

Pristavaním novej časti sa zvýšil počet intenzivistických lôžok z 12 na 17. Rozšírením oddelenia bolo vytvorených päť izolačných boxov, z ktorých štyri jednotky majú aj oddelený vstup slúžiaci ako vstupný filter.

"V izolačných boxoch môžeme v prípade potreby ošetrovať kritických pacientov, ktorí sú svojím ochorením rizikoví pre okolie, napríklad ak majú infekčné ochorenie ako COVID-19. Alebo, naopak, v nich vieme od ostatných izolovať pacientov, ktorí majú ťažké poruchy imunitného systému," povedal primár OAMIS Dušan Kostovčík.

 Oddelenie je podľa Krejčíovej situované tak, aby bolo na každého pacienta vidieť z jedného miesta. Funguje na princípe plávajúcich lôžok, keď sa o jednotlivých pacientov nepretržite starajú lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta. OAMIS je umiestnené priamo v blízkosti CT pracoviska a urgentného príjmu, preto je aj presun pacienta v kritickom stave medzi oddeleniami možný v priebehu pár sekúnd.

Okrem zázemia oddelenia bolo rozšírené aj prístrojové vybavenie o mobilný ultrazvukový prístroj, monitorovaciu techniku s centrálnym monitorom, prenosný RTG prístroj, dialyzačný prístroj, videobronchoskop a prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu.

S výstavbou OAMIS začali v auguste v roku 2019. Stavebné práce boli dokončené počas pandémie v októbri v roku 2020. Náklady nemocnica spolufinancovala z eurofondov a celkovo sa vyšplhali na viac ako 1,8 milióna eur. Približne 246.000 eur z toho financovala z vlastných zdrojov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu