Vodnú dopravu sme dlhodobo zanedbávali, dnes zapisujeme lode do zošita


Dátum: 16.04.2022

Obrázok k aktualite Vodnú dopravu sme dlhodobo zanedbávali, dnes zapisujeme lode do zošita

Na vodnú dopravu dáva Slovensko len 5 miliónov eur ročne. Podľa ministra dopravy je vo veľmi zanedbanom stave, obrovský investičný a prevádzkový dlh sa štát snaží pomaly dobiehať.

Naši zamestnanci Dopravného úradu zapisujú lode do zošita. Nemáme reálny register, informačný systém, kde by sme v reálnom čase vedeli, že k nám pláva loď z Maďarska s rumunským kapitánom s 20 ročnou skúsenosťou. Doteraz robili kontroly na vode na lodiach bez označenia inšpektori vo vlastnom oblečení. Teraz dostali 2 nové plavidlá, majú uniformy, konečne k nim majú ľudia úctu. Už to bude mať úroveň,“ povedal minister dopravy pri bilancovaní svojho dvojročného pôsobenia vo funkcii.

Podľa Doležala by mal štát do vodnej dopravy investovať viac ako doteraz. Ministerstvo chce podporiť projekty modernizácie prístavov a lepšieho splavnenia dunajskej a vážskej vodnej cesty.

Na cesty, železnice dávame stámilióny, na vodnú dopravu máme 5 miliónov. Verím, že počas ďalšieho programového obdobia eurofondov bude priestor na revíziu partnerskej dohody. Je to ekologická forma dopravy, ktorú chceme podporovať. Verím, že ak niekto nebude schopný čerpať eurofondy, budeme ich môcť presunúť na vodnú dopravu,“ dodal Andrej Doležal.


Skočiť na hlavné menu