Veľký Krtíš chce vybudovať fotovoltické elektrárne za takmer 181-tisíc eur


Dátum: 16.04.2023

Obrázok k aktualite Veľký Krtíš chce vybudovať fotovoltické elektrárne za takmer 181-tisíc eur
Vybudovať fotovoltické elektrárne na svojej budove mestského úradu (MsÚ) a na plavárni chce mesto Veľký Krtíš. Ako pre agentúru SITA uviedol prednosta MsÚ Marián Balko, celková predpokladaná výška investícií pre obidva projekty je takmer 181-tisíc eur, pričom mesto z toho bude spolufinancovať päť percent, čo predstavuje približne 9 000 eur. Financovanie chce radnica zabezpečiť v rámci aktuálnej výzvy z operačného programu Kvalita životného prostredia. Hlavným dôvodom vybudovania fotovoltickej elektrárne sú narastajúce náklady spojené s rastom cien elektrickej energie, ale dôležitým faktorom bola aj ekológia.
 
„Ide o budovy s celoročnou prevádzkou, počas dňa sú využívané a zároveň patria medzi najnáročnejšie budovy, čo sa týka odberu elektrickej energie v meste. Benefitom je možná úspora elektrickej energie na daných odberných miestach až o 40 %,“ popísal prednosta s tým, že energetickým auditom bola deklarovaná úspora až vo výške 91,5 % pre budovu plavárne a pre budovu MsÚ až 77,7 %.
 
Mesto plánuje projekt ukončiť do konca júla tohto roka. „Limitujúcim faktorom je úspešnosť pri uchádzaní sa o prostriedky z výzvy,“ doplnil Balko s tým, že k tomu je potrebné mať vyhlásené verejné obstarávania na dodávateľa prác.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu