V Smižanoch chcú postaviť novú škôlku za 1,7 mil. eur, pôvodná kapacitne nestačí


Dátum: 17.03.2022

Obrázok k aktualite  V Smižanoch chcú postaviť novú škôlku za 1,7 mil. eur, pôvodná kapacitne nestačí

Najväčšia obec na Slovensku Smižany (okr. Spišská Nová Ves) plánuje z eurofondov výstavbu novej materskej školy za približne 1,7 milióna eur bez DPH. Nahradí súčasnú, ktorá už kapacitne nepostačuje. Ako pre agentúru SITA potvrdila starostka Miroslava Szitová, v dvojpodlažnej budove bude päť tried s celkovou kapacitou 110 detí. Samospráva chce takýmto spôsobom zlepšiť prístup k vzdelávaniu detí v predškolskom veku, s dôrazom na tie z miestnej marginalizovanej rómskej komunity, ktorá patrí podľa starostky k najväčším.

Spomínaná materská škola je jednou zo štyroch školských zariadení v Smižanoch, v ktorých je zabezpečované predprimárne vzdelávanie a starostlivosť. Jej súčasná budova má kapacitu 66 miest. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva nám chce dlhodobo materskú školu zatvoriť, pretože nevyhovuje podmienkam ani súčasnej kapacite. Tým, že už je povinná predškolská dochádzka, pri počte detí z danej komunity nie sme schopní prevádzku realizovať,“ vysvetlila starostka dôvod, prečo sa obec pustí do výstavby novej budovy.

Zatiaľ sídli škôlka v staršom dome. V jednej časti sa nachádza jedáleň, ktorá slúži aj pre deti z vedľajšej základnej školy. „Táto budova nebude po výstavbe bezúčelová, chceme ju prepojiť a možno spraviť väčšiu jedáleň, to ešte budeme riešiť,“ dodala Szitová.

Výstavbou novej budovy materskej školy sa kapacita navýši o 44 miest. „Realizácia projektu prinesie kvalitnejšiu predprimárnu výchovu pre celkom 110 detí z obce, vrátane minimálne 33 nových miest pre deti z rómskej komunity,“ informovala obec.

Novú škôlku chce obec postaviť na svojich pozemkoch na ulici Štrkovec. Jej súčasťou bude aj kuchyňa so zázemím a jedáleň, rovnako aj kompletné zázemie pre zamestnancov a vedenie školy. Zaberať bude 735,5 metrov štvorcových. Obci sa podarilo získať financie na projekt z Operačného programu Ľudské zdroje pre technickú vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Nenávratný finančný príspevok je vo výške takmer 1,3 milióna eur. Projekt bude spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu aj vlastných zdrojov.

Zdoj: SITA
 


Skočiť na hlavné menu