V skanzene Vychylovka pokračuje rekonštrukcia Historickej lesnej úvraťovej železnice


Dátum: 30.08.2022

Obrázok k aktualite V skanzene Vychylovka pokračuje rekonštrukcia Historickej lesnej úvraťovej železnice
Aj počas letných mesiacov pokračovali v skanzene Vychylovka v Novej Bystrici (okr. Čadca) s rekonštrukciou jedného z úsekov Historickej lesnej úvraťovej železnice. Informoval o tom riaditeľ odboru správy majetku a investícií Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Peter Mrvečka.

Práce vo Vychylovke sa začali ešte v júni minulého roka, počas zimy boli prerušené. „Odvodnili sme územie v tesnej blízkosti železnice, spodok železnice je už hotový, rovnako tak priepusty a zrekonštruované sú aj všetky nosné časti mostných konštrukcií. V tomto období prebiehajú práce na železničnom zvršku pre traťovú rýchlosť 20 km/hod. Rekonštruovať sa bude aj nástupište v stanici Kubátkovia, úrovňové priecestia, vrátane novej kabelizácie a vznikne aj odstavná koľaj v stanici Skanzen,“ vysvetlil Mrvečka.

Rekonštrukcia takmer dvojkilometrového úseku by mala byť ukončená v októbri. Náklady na realizáciu stavebných úprav sú takmer 1,8 milióna eur, pričom projekt je spolufinancovaný z operačného programu cezhraničnej spolupráce Interreg.

Historická lesná úvraťová železnica je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926. V roku 1991 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti ju využíva Kysucké múzeum na prevoz návštevníkov cez areál Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.


Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu