V. Jourová: CoFoE je unikátny pokus pýtať sa ľudí a pracovať s ich odpoveďami


Dátum: 23.12.2021

Obrázok k aktualite V. Jourová: CoFoE je unikátny pokus pýtať sa ľudí a pracovať s ich odpoveďami
Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) je unikátny pokus pýtať sa ľudí a potom pracovať s ich odpoveďami. Povedala to pre TASR podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ktorá konferenciu považuje za potrebnú.

Jourová spolu s Dubravkou Šuicovou a Marošom Šefčovičom zastupuje Jourová Európsku komisiu na plenárnom zasadnutí CoFoE a v rámci konferencie predsedá pracovnej skupine pre demokraciu. Doterajšie debaty v rámci štyroch diskusných občianskych panelov a aj príspevky na digitálnej platforme naznačili, že Európania si želajú pokračovanie konferencie alebo formátu priamych diskusií s politikmi aj po ukončení CoFoE, ktoré je naplánované na máj 2022.

Jourová uviedla, že je za oba spôsoby. Lebo CoFoE a celý "tento veľký zber návrhov" treba ukončiť v konkrétnom čase, na budúci rok v máji. Aby eurokomisia, ktorá predkladá legislatívne iniciatívy, mala ešte počas súčasného mandátu - čiže zhruba do polovice roka 2024 - dosť času reagovať na podnety občanov a rozbehnúť potrebné iniciatívy.

"Prevezmeme si to a začneme pracovať na zavádzaní predložených návrhov do života, či už cez legislatívu alebo rôzne finančné programy," ozrejmila ďalší priebeh Jourová.

Eurokomisárka bude zároveň osobne presadzovať, aby zostala funkčná digitálna viacjazyčná platforma, na ktorej je už dnes takmer 4 a pol milióna príspevkov Európanov, rôzne ich nápady, akcie a výsledky debát.

"Je to veľmi čerstvý rezervoár nápadov zo strany ľudí a ja by som bola rada, aby platforma zostala otvorená. Aby sme pracovali priebežne s námetmi ľudí, aby sme to nerobili len raz za čas, keď je Európa v úzkych a potrebuje urobiť veľké plány ako ďalej," vysvetlila eurokomisárka.

Jourová uviedla, že Česká republika je pripravená v rámci svojho predsedníctva v Rade EÚ (1. júl - 31. december 2022) prevziať patronát nad CoFoE, ak sa to v stanovenom čase (v máji 2022) nepodarí francúzskemu predsedníctvu a prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Práve Macron prišiel s návrhom usporiadať konferenciu a plánuje tento projekt aj ukončiť, avšak pandémia alebo nadchádzajúce prezidentské voľby vo Francúzsku môžu tento termín oddialiť.

"Nevidím problém v tom, ak by sa Macronovo dieťa prenieslo a narodilo v Prahe," odkázala Jourová. Zároveň však vyjadrila nádej, že k tomu nedôjde, lebo je snaha konferenciu ukončiť aj prostredníctvom virtuálnych zasadnutí, tak ako Macron povedal v máji.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu