V Hruštíne vybudovali štýlový denný stacionár pre seniorov.


Dátum: 13.05.2023

Obrázok k aktualite  V Hruštíne vybudovali štýlový denný stacionár pre seniorov.

Seniorom by mal slúžiť od konca roka. Investícia v hodnote približne 250-tisíc eur bola financovaná z eurofondov. 

V obci Hruštín sa rozhodli postarať o seniorov a postaviť im denný stacionár. A nie obyčajný. Ide o štýlovú zamagurskú drevenicu, typický zrubový dom, ktorý kedysi stavali prarodičia súčasných obyvateľov Hruštína. Svojou architektúrou teda úplne zapadá do prostredia tejto starobylej oravskej obce so svojou osobitou architektúrou. 

Obyvateľom zabezpečia kompletnú starostlivosť

Seniori budú mať v stacionári zabezpečenú kompletnú starostlivosť. K dispozícii budú dvaja sociálni pracovníci, ktorí sa budú seniorom venovať osem hodín denne od rána do poobedia. Zároveň pre nich budú vytvárať rôzne voľnočasové aktivity, aby ich čas bol využitý v stacionári zmysluplne. Postarané bude aj o stravu, ktorá bude zabezpečená z materskej školy. 

V dennom stacionári sa nachádza aj oddychová miestnosť s polohovateľnými kreslami, kde si seniori môžu oddýchnuť. K drevenici patrí aj dvor s altánkom. 

„Vysadili sme starodávne ovocné dreviny, jablone, slivky aj hrušky, aby sa naši starší obyvatelia cítili ako u seba doma na záhrade,” prezrádza starosta obce Hruštín František Škapec. 

Výhodou denného stacionára pre obyvateľov Hruštína je práve to, že seniori budú stále vo svojej komunite.

„Deti alebo už aj vnúčatá ich dovezú a nemusia cestovať 15 kilometrov do okresného mesta. Seniori sa tak majú aj o čom medzi svojimi porozprávať a nepretrhá sa rodinné puto,” vysvetľuje Škapec. 

Na realizáciu denného stacionára pomohli obci aj eurofondy. Celkové náklady na výstavbu boli vo výške 250-tisíc eur, z toho viac ako 230-tisíc dostala obec z eurofondov. Projekt pokryl nielen výstavbu drevostavby, ale aj zariadenie v interiéri, záhradu či bezbariérový vstup a plošinu pre vozíčkarov. „Celý projekt nám pripravila Miestna akčná skupina Orava, ktorá zároveň aj podala žiadosť. Práve na túto činnosť sa zameriava a je v tom úspešná. Som rád, že sa nám to vďaka trojici profesionálov podarilo zrealizovať,” teší sa zo spolupráce s MAS Orava starosta Hruštína František Škapec.   

Aktuality | Hruštín | a miestna časť Vaňovka


Skočiť na hlavné menu