Úrad pre verejné obstarávanie bude od júla ako jediný kontrolovať eurofondové zákazky z nového programového obdobia


Dátum: 27.06.2022

Obrázok k aktualite Úrad pre verejné obstarávanie bude od júla ako jediný kontrolovať eurofondové zákazky z nového programového obdobia
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude od júla ako jediný kontrolovať zákazky financované zo zdrojov Európskej únie v novom programovom období a po novom dohliadne aj na obstarávania v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. „Jednoduchší systém kontroly eurofondových zákaziek má zrýchliť kontroly, sprehľadniť celý systém a samozrejme tým aj zvýšiť mieru čerpania eurofondov. Z úradu sa stane tak citlivejší orgán, preto je kľúčové, aby bol v centre pozornosti a aby si uchoval svoju nezávislosť," povedal v pondelok na tlačovej besede predseda ÚVO Miroslav Hlivák. Privítal, že slovenskí poslanci Európskeho parlamentu zamerajú pozornosť na činnosť úradu a jeho nové kompetencie.

„Skrátili sme všetky procesy a zjednodušili sme ich na takú úroveň, aby sme vedeli čo najviac vyčerpať z európskych prostriedkov a ich prostredníctvom zlepšiť kvalitu života občanov Slovenska," poznamenal Hlivák. Europoslanec Ivan Štefanec zdôraznil potrebu jednoduchšieho procesu čerpania eurofondov, v čom Slovensko nie je práve najlepšie. „Preto potrebujeme zásadne zjednodušiť tento proces. Pozícia Úradu pre verejné obstarávanie hrala kľúčovú úlohu, aby sa tento proces zjednodušil a teraz začína nová etapa, kedy sme pred obdobím, kedy budeme čerpať obrovské množstvo prostriedkov," povedal.

Okrem tradičných eurofondov môže Slovensko využiť aj peniaze z plánu obnovy. O to je podľa Štefanca dôležitejšie, aby úžitok z týchto finančných prostriedkov malo čo najviac občanov. „Osobne mi veľmi záleží, aby z európskych peňazí čerpali nielen veľké firmy, ale čoraz viac aj malí podnikatelia, ktorí tvoria základ slovenskej, európskej ekonomiky a vytvárajú najviac pracovných miest," dodal.

Vyjasnenie spôsobu kontroly verejného obstarávania pri čerpaní eurofondov oproti minulosti ocenila aj europoslankyňa Miriam Lexmann. „Boli sme v situácii, že keď jeden štátny úrad odobril verejné obstarávanie, iný ho spochybnil a zodpovednosť niesol predkladateľ projektu. Toto bolo neakceptovateľné," upozornila s tým, že takáto právna neistota pre žiadateľov o eurofondy už bude minulosťou. „To bol jeden z dôvodov, prečo sme nedokázali čerpať eurofondy. Žiadatelia boli odradení takýmito postupmi, aby sa opäť uchádzali o fondy," podotkla Lexmann. Podľa nej nárast cien sťažuje čerpanie pridelených eurofondov a štát by mal hľadať efektívne riešenie tejto situácie.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu