Šefčovič: CoFoE chce autonómiu EÚ v energetike, bez energetickej únie to nepôjde


Dátum: 14.03.2022

Obrázok k aktualite Šefčovič: CoFoE chce autonómiu EÚ v energetike, bez energetickej únie to nepôjde
Autonómia EÚ v energetike, a teda aj zníženie závislosti od dovozu ropy a plynu, patrila medzi jednu zo silných tém, ktoré rezonovali počas víkendového dvojdňového plenárneho zasadnutia Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) v Štrasburgu. Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič pre spravodajcu TASR uviedol, že Európania majú k tejto požiadavke bližšie aj vďaka energetickej únii.

Slovenský eurokomisár bol v rokoch 2014 - 2019 v EK zodpovedný za budovanie energetickej únie. "Tých päť rokov, ktoré som venoval budovaniu energetickej únii sa prejavuje v praxi. Neviem si predstaviť ako by Slovensko zvládlo súčasnú situáciu bez toho, aby vedeli zabezpečiť reverzný tok plynu na Ukrajinu, bez vybudovaného interkonektoru s Maďarskom, budovaného interkonektoru s Poľskom a bez schopnosti zaistiť reverzný tok z Českej republiky," uviedol.

Za uvedených päť rokov sa podľa Šefčoviča vybudovali viaceré terminály pre skvapalnený plyn, pre pobaltské krajiny, aj v Chorvátsku, a posilnili sa ďalšie terminály v západnej Európe. "Umožňuje nám to získavať plyn z viacerých zdrojov a zároveň sme schopní ho dopraviť do ktoréhokoľvek kúta EÚ. Otázkou sú skôr kapacity, čiže aké silné sú interkonektory a základné zdroje," vysvetlil.

Pripomenul, že počas svojich pracovných ciest do USA nastavil pre EÚ celkom nové vzťahy pre dodávky skvapalneného plyn. Zároveň ocenil, že sa podarilo dobudovať plynovod pre dovoz kaspického plynu z Azerbajdžanu do Talianska. Prvé dodávky predstavovali 10 miliárd kubických metrov (bcm) plynu ročne, pričom Azerbajdžan má kapacity zvýšiť dodávky na 20 miliárd bcm.

EÚ má však za úlohu informovať dodávateľov, koľko plynu vôbec bude Európa potrebovať v najbližších rokoch. Taktiež o tom, aký chce mať pomer v energetickom mixe voči obnoviteľným zdrojom energie a zelenému vodíku, keďže investície do otvárania nových vrtných ložísk a budovania nových kapacít sú obrovské a investori chcú mať istotu ich návratnosti. "Kľúčové bude dohodnúť sa s dodávateľmi, ktorí nám umožnia diverzifikovať dodávky plynu o tom ako má tento trh vyzerať o päť, desať a možno aj o viac rokov," upozornil.

Podľa jeho slov Únia v súčasnosti pracuje na dohodách s ďalšími dodávateľmi ako je Katar či Egypt a iné africké krajiny. Viaceré alternatívy sú dôležité z hľadiska diverzifikácie, aby EÚ nebola "vydierateľná", že je príliš závislá na dovoze ropy alebo plynu od jedného dodávateľa. Diverzifikáciou dodávateľov zároveň EÚ zníži príjmy Ruska a nepriamo tak financovanie jeho invázie na Ukrajinu.

"Rozhodnutie, ktoré bolo prijaté zo strany EÚ postupne znižovať závislosť na dovozoch z Ruska bude technicky a finančne náročné, ale naša skúsenosť hovorí, že viac dodávateľov znamená aj lepšiu cenu," spresnil a odkázal, že Slovensko sa na diverzifikáciu musí pripraviť, lebo bolo zvyknuté mať 100 percent dodávok plynu a ropy z Ruska.

Šefčovič zároveň zdôraznil, že eurokomisia naznačila, že na pomoc občanom a krajinám EÚ čeliť diverzifikácii a vyšším cenám sa využije spoločná európska platforma pre dovoz skvapalneného plynu. Využívať bude možné aj schémy štátnej pomoci pre podniky, ktoré po vojne na Ukrajine a sankciách EÚ budú prechádzať ťažkým obdobím. V hre je podľa neho aj možnosť daňových úľav pri zdaňovaní pohonných hmôt a využitie ziskov, ktoré sa nahromadili pri predaji emisných povoleniek.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu