Remišová odmieta tvrdenia MAS o šikane MIRRI pri kontrole verejných obstarávaní


Dátum: 15.06.2022

Obrázok k aktualite Remišová odmieta tvrdenia MAS o šikane MIRRI pri kontrole verejných obstarávaní
Šéfka ministerstva  investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronika Remišová (Za ľudí) odmieta kritiku Národnej siete Miestnych akčných skupín (MAS) o šikanóznom spôsobe kontroly eurofondových projektov zo strany MIRRI. Oproti vyjadreniam o množiacich sa negatívnych skúsenostiach ministerka zdôrazňuje úsilie o dôslednú kontrolu čerpania eurofondov v súlade s pravidlami a zákonom.

Národná sieť MAS uviedla, že kontrola verejných obstarávaní, financovaných z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), je neprimerane byrokratická, prísna a časovo neúmerne zdĺhavá. "Ministerstvo verejne prezentuje znižovanie byrokratickej záťaže pri čerpaní eurofondov, ale v realite sa stretávame presne s opačným prístupom," napísal v utorok (14.6.) predseda Národnej siete MAS Štefan Škultéty. Okrem zdĺhavosti celého procesu upozorňuje na udeľované pokút, ktoré má dostávať až 95 percent žiadateľov zo strany MAS. "Mnohé MAS to vnímajú ako zámernú šikanu zo strany riadiaceho orgánu," uviedol.

Remišová upozornila, že len dôsledná kontrola riadiaceho orgánu zamedzí neskorším veľkým korekciám. "Ak je projekt zle nastavený, ak sa vyskytnú chyby, kontrolóri nemajú inú možnosť," uviedla na margo sankcií zo strany MIRRI Remišová. "Aj my sme ako riadiaci orgán kontrolovaní ministerstvom financií, v prípade pochybení pri našej kontrole verejných obstarávaní riskujeme udelenie plošnej korekcie na celý program," dodala.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu