Rekonštrukcia železničného úseku Nové Zámky - Palárikovo bude stáť viac ako 30 miliónov eur


Dátum: 23.05.2022

Obrázok k aktualite Rekonštrukcia železničného úseku Nové Zámky - Palárikovo bude stáť viac ako 30 miliónov eur

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zrekonštruujú traťový úsek Nové Zámky - Palárikovo za 31,4 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zákazku zadali za uvedenú cenu Združeniu TD Nové Zámky na čele so stavebnou spoločnosťou TSS Grade, a. s., jej partnerom je Doprastav, a. s. Spoločnosti so sídlom v Bratislave sa zaviazali uskutočniť práce do desiatich mesiacov od odovzdania prvého staveniska. Železničiari už s nimi uzavreli zmluvu, uverejnená je v centrálnom registri zmlúv. Investíciu budú financovať s využitím prostriedkov Európskej únie cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020.

Zmluvná cena je oproti pôvodnej odhadovanej hodnote zákazky vyššia o 3,62 milióna eur, resp. o 13 percent. Stavebné práce na úseku Nové Zámky - Palárikovo (súčasť trate Bratislava - Štúrovo) sú zamerané na komplexnú rekonštrukciu traťových koľají č. 1 a 2, nástupíšť na zastávke Ľudovítov a súvisiacej infraštruktúry. „Cieľom stavby je zlepšenie bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy, zníženie nákladov na údržbu železničného zvršku a spodku, dosiahnutie vyššieho kvalitatívneho štandardu osobnej dopravy,“ informovali ŽSR. Traťová rýchlosť na úseku sa po obnove zvýši na 140 kilometrov za hodinu, jestvujúce priecestné zabezpečovacie zariadenie nahradia novým, reléovým, s elektronickými prvkami a celými závorami.

ŽSR vyhlásili verejnú súťaž na rekonštrukciu traťového úseku Nové Zámky - Palárikovo v júli 2021, celková odhadovaná hodnota prác bola 27,8 milióna eur bez DPH. Podľa údajov k tendru vo Vestníku verejného obstarávania ponuky predložilo šesť uchádzačov, s najnižšou uspelo združenie v zložení TSS Grade a Doprastav. Ďalšie ponuky boli v rozsahu jedného milióna - od 31,5 milióna eur (Tempra, s.r.o., Banská Bystrica) do 32,5 milióna eur bez dane (Strabag, s.r.o., Bratislava).

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu