Reakcia MIRRI SR na klamstvá europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej


Dátum: 24.06.2022

Obrázok k aktualite Reakcia MIRRI SR na klamstvá europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej
Ministerstvo investícii regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) sa dôrazne ohradzuje voči nekompetentným tvrdeniam a klamstvám europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Pani Ďuriš Nicholsonová to robí systematicky, jej lži musela dokonca vyvracať už aj Európska komisia a pani europoslankyňa sa po tejto blamáži radšej rozlúčila zo svojou stranou, v ktorej dlhé roky pôsobila. Pani europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová robí hanbu nielen sebe, ale hlavne Slovensku.

 Za kráľovský plat (náklady občanov na jedného europoslanca a jeho asistentov sú 40 000 eur mesačne) si mohla dať námahu a poctivo si vyhľadať zodpovedajúce fakty, keďže práca europoslanca by mala byť o odbornej práci, nie o klamstvách a výmysloch.

 Pani europoslankyňa si zjavne nerobí svoju robotu, keď sa sťažuje na komplikované pravidlá v eurofondoch, kontroly a volá po zjednodušovaní, pretože legislatívu EÚ k eurofondom schvaľuje Európsky parlament. A európska legislatíva k eurofondom má, žiaľ, viac ako 800 strán! Namiesto hysterických klamstiev a ohovárania by mala pani Ďuriš Nicholsonová začať pracovať a pričiniť sa o zjednodušenie systému eurofondov na európskej úrovni. Žiadnu takúto iniciatívu, ktorá by pomohla Slovensku, však od nej občania nezaregistrovali.

Keď bolo potrebné pomôcť s nárastom cien stavebných materiálov na európskej úrovni, po pani europoslankyni sa zľahla zem a jediná iniciatíva, ktorú od nej občania na Slovensku videli, bola výzva na sociálnych sieťach, či sa má pani Ďuriš Nicholsonová vybrať do práce „na skate alebo na kolobežke”.  Je to obrovský rozdiel v prístupe v porovnaní s jej kolegyňou europoslankyňou pani Lexmann, s ktorou máme veľmi dobrú spoluprácu, a ktorá sa o potreby slovenských občanov intenzívne zaujíma.
 
Fakty namiesto klamstiev:
 - Pani europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová vôbec nepozná štruktúru eurofondov, v programovom období 2014 – 2020 sa implementujú fondy EÚ prostredníctvom 11 operačných programov, ktoré riadia rôzne ministerstvá. Tie zároveň zodpovedajú za čerpanie vo svojich programoch.
Sú to nasledujúce operačné programy: OP Ľudské zdroje (ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny), OP Integrovaná infraštruktúra (ministerstvo dopravy a výstavby), OP Kvalita životného prostredia (ministerstvo životného prostredia) Integrovaný regionálny OP (MIRRI SR), OP Efektívna verejná správa (ministerstvo vnútra), OP Technická pomoc (MIRRI SR), OP Rybné hospodárstvo (ministerstvo pôdohospodárstva), programy cezhraničnej spolupráce Interreg V-A SK-CZ (MIRRI SR) a Interreg V-A SK-AT (MIRRI SR), program spolupráce INTERACT III (BSK) a Program rozvoja vidieka (ministerstvo pôdohospodárstva). Za čerpanie a využívanie eurofondov každého operačného programu je v súlade s legislatívou schvaľovanou Európskym parlamentom plne zodpovedné dané ministerstvo, ktoré musí uplatňovať také opatrenia, aby eurofondy čerpalo načas a v súlade s pravidlami.
 - Za rok 2021 bola vyčerpaná najvyššia suma v rámci celého programového obdobia od roku 2014. Je to zásluha všetkých kolegov vo vláde zodpovedných za eurofondy a ako aj piatich balíčkov zjednodušení a opatrení, ktoré presadilo MIRRI SR vo vláde a v parlamente.
 
- Slovensku od nástupu súčasnej vlády neprepadlo ani jediné euro v troch hlavných fondoch, na rozdiel od vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho, kedy po obrovskom škandále s eurofondami na vedu a výskum, kedy skrachoval  celý program Výskum a inovácie, sa  musel tento zlúčiť s programom na betónovanie ciest na ministerstve dopravy. Zároveň kvôli škandálu prepadlo 150 miliónov eur, ktoré sú pre Slovensko nenávratne stratené. Pani Ďuriš Nicholsonová túto skutočnosť účelovo opomína, namiesto toho hovorí o nejakých pomyselných 8 miliardách, ktoré podľa jej úsudku určite prepadnú. Aj pri sume 8 miliárd je úplne mimo, pretože do marca 2024 treba už dnes dočerpať nižšiu sumu. Zatiaľ ani jedno číslo, ktoré pani europoslankyňa uviedla vo svojich emotívnych výlevoch, nebolo správne.
 - Súčasnú komplikovanú a chaotickú štruktúru eurofondov, ktorú nastavila vláda SMER-u v roku 2014,  nahrádzame pre nové eurofondy oveľa jednoduchšou a prehľadnejšou štruktúrou, s jedným hlavným operačným programom a odbúraním množstva byrokratických štruktúr.
 Plne si uvedomujeme, že čerpanie eurofondov nie je jednoduché. Zle nastavený systém Slovensko zdedilo po predchádzajúcej vláde, počas ktorej nebol záujem o transparentné, efektívne a bezkorupčné čerpanie. Napriek zlej zdedenej situácii sme sa v rebríčku čerpania posunuli z posledného miesta na 21.  miesto a za nami sú dnes krajiny ako Španielsko, Dánsko alebo Holandsko (https://cohesiondata.ec.europa.eu/overview)
Zamestnanci MIRRI SR aj ostatných ministerstiev dnes robia maximum pre to, aby sme chyby a zlyhania z minulosti napravili. Pani europoslankyni odporúčame, aby sa namiesto hysterických a nepravdivých útokov sústredila na prácu pre Slovensko. Ak by mala pani Ďuriš Nicholsonová namiesto pokusov vyvolať senzáciu záujem radšej túto problematiku konštruktívne riešiť, naše ministerstvo jej vie poskytnúť relevantné vysvetlenia a informácie.
 
 
Skočiť na hlavné menu