NITRA: Začína sa najväčšia revitalizácia starého mestského parku v jeho 150-ročnej histórii


Dátum: 28.11.2022

Obrázok k aktualite NITRA: Začína sa najväčšia revitalizácia starého mestského parku v jeho 150-ročnej histórii
V Nitre sa začína najväčšia revitalizácia starej časti Mestského parku na Sihoti v jeho 150-ročnej histórii. Na jeho obnovu získala radnica všetky finančné prostriedky, o ktoré žiadala z Európskej únie, teda viac ako 5,7 milióna eur. Ako dnes informovalo mesto Nitra, práce budú rozdelené do dvoch etáp. Prvá fáza bude zahŕňať časť od aleje smerujúcej k Biskupskému hostincu po rieku a štadión a úsek za Malou Hangóckou, kde bude nová zvernica. Harmonogram je nastavený na 12 mesiacov, práce teda potrvajú približne do polovice novembra 2023. Druhá fáza úprav sa bude týkať okolia detského ihriska v prednej časti parku, ďalej časti parku v smere ku kaviarni a ku kúpalisku. Táto fáza sa začne v júli 2023.
V súčasnosti zhotoviteľ zariaďuje stavenisko a oplotil časť parku, v ktorej uskutoční prvú fázu. Začne orezom a výrubom chorých a nebezpečných drevín. Po ukončení prác budú v mestskom parku vynovené detské ihriská doplnené o inkluzívne prvky, nová a bohatšia výsadba, workout prvky pre seniorov, nové osvetlenie a lavičky. Chodníky zrevitalizujú z prírodných materiálov, žabia fontána prejde opravou. Pribudnú aj ďalšie novinky ako pikniková lúka s miestami na grilovanie a vyhliadkové mólo nad zvieracou oborou.
Mestský park na Sihoti v Nitre je rozdelený na dve časti – Starý park a Nový park. Na revitalizáciu Nového parku, ktorá sa už realizuje, získalo mesto dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu. Celkové oprávnené výdavky dosiahli 662 543 eur, z toho 563 161 eur je z Európskej únie a štát dal na tento projekt 66 254 eur. Mesto po aktualizácii pôvodných cien vloží do projektu zo svojho rozpočtu 64 115 eur. Na ploche 169 metrov štvorcových pribudne vyše 700 kríkov ako je orgován, muchovník, kalina, ruže aj vavrínovec. Hlavná promenáda Nového parku s trvalkovými záhonmi spríjemní pobyt návštevníkov počas celého roka, teda aj počas zimy. Revitalizácia zahŕňa aj nový povrch chodníkov, mobiliár - lavičky, nádoby na odpad, stojany na bicykle, informačné tabule a verejné osvetlenie.
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu