Navrhovaná novela zákona o eurofondoch prešla do druhého čítania, rokujú o nej zrýchlene


Dátum: 11.05.2022

Obrázok k aktualite Navrhovaná novela zákona o eurofondoch prešla do druhého čítania, rokujú o nej zrýchlene
Vládny návrh novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, o ktorom rokujú v parlamente zrýchlene, prešiel do druhého čítania. Poslanci o tom rozhodli hlasovaním v stredu predpoludním. Zmeny v zákone o eurofondoch umožnia navýšiť príspevky už pri schválených národných projektoch financovaných zo zdrojov Európskej únie. Dôvodom je výrazný rast cien stavebných materiálov či energií. Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) sa to týka 52 projektov v celkovej hodnote jeden a štvrť miliardy eur. Novela tak prináša riešenie na záchranu ohrozených projektov.

„Rokovali sme veľmi dlho s Európskou komisiou, aby v prípade krízových a mimoriadnych situácií dovolila navýšiť príspevok z európskych štrukturálnych fondov o časť, o ktorú sa zdvihli ceny stavebných materiálov,“ povedala Remišová a podotkla že vojna na Ukrajine takou krízovou situáciou určite je. Vojna u našich susedov podľa nej priniesla neistotu, problémy s dodávkami rôznych surovín či priemyselných komponentov, nedostatok pracovných síl a inflácia ešte viac urýchlila rast cien stavebných surovín a materiálov. Mnohé firmy nedokážu pokryť zvýšené náklady na stavebné materiály a schválené národné projekty sú tak ohrozené, lebo financie nepokrývajú aktuálne vyššie ceny. Ceny vybraných materiálov, z ktorých väčšina je pre investície z európskych fondov zásadná, podľa vicepremiérky stúpli nadpriemerne, napríklad cena stavebnej ocele vzrástla takmer o 80 percent.

„Zo 147 národných projektov, ktoré sú aktuálne v implementácii, ministerstvá identifikovali problém súvisiaci s nárastom cien stavebných prác a materiálov pri 52 projektoch s celkovou sumou 1,24 miliardy eur. Európska komisia nám umožnila, aby sme flexibilne reagovali na túto situáciu a napríklad zvýšili výšku príspevku poskytovaného z európskych fondov,“ priblížila Remišová. Podľa vicepremiérky je to veľmi dôležité najmä v krízových situáciách, lebo dodávatelia od týchto projektov odstupujú.

Eurokomisia umožnila zvýšiť výšku nenávratného finančného príspevku z európskych zdrojov. „Týka sa to najmä infraštruktúrnych projektov z oblasti dopravy, ale aj ministerstva školstva, kde realizujú národný projekt ACCORD,“ uviedla vicepremiérka. Odobrenie Európskou komisiou označila za dôležité, aby prijímatelia nedostávali spätne korekcie. „Je to síce malá zmena, ale s veľkým dopadom najmä pre infraštruktúrne projekty,“ dodala Remišová. Podľa ministerstva investícií novela umožní, okrem iného, meniť aktuálne uzavreté alebo otvorené vyzvanie na financovanie národných projektov. Bude tiež možné rozšíriť jednotlivé podmienky poskytnutia príspevku, alebo navýšiť jeho konečnú sumu, pričom zmeny v zmluve bude možné urobiť len oznámením.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu