Na dostavbu D3 sa použije celý objem alokovaných eurofondov


Dátum: 30.11.2023

Obrázok k aktualite Na dostavbu D3 sa použije celý objem alokovaných eurofondov
Desiateho zasadnutia pracovnej skupiny na riešenie prípravy a výstavby investičného projektu D3 sa na pôde úradu Žilinského samosprávneho kraja sa prvýkrát zúčastnil aj nový minister dopravy Jozef Ráž. Spolu so zástupcami Európskej komisie, Národnej diaľničnej spoločnosti, a Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky pracovná skupina hodnotila aktuálny postup prípravy výstavby chýbajúcich úsekov diaľnice D3.

Minister informoval o viacerých zmenách zákonov, ktoré pripravujú na urýchlenie výstavby nadradenej dopravnej infraštruktúry, teda rýchlostných ciest a diaľnic. Potvrdil, že chýbajúce úseky diaľnice D3 sa budú stavať v celosti ako jedna stavba na jej dostavbu bude použitý celý objem financií alokovaných v eurofondoch na výstavbu diaľnic v aktuálnom programovom období 2021 – 2027.

Zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti informovali, že práce na príprave výstavby prebiehajú podľa harmonogramu. Vysvetľovaciu fázu ohľadom dostavby považujú za ukončenú, dnes sú práce vo fáze prípravy územných rozhodnutí a stavebných konaní. Keďže výstavba bude prebiehať v husto zastavanom území za plnej dopravnej prevádzky, Žilinský samosprávny kraj ponúkol ministerstvu a NDS aktívnu spoluprácu pri príprave a organizácii dopravy počas výstavby. Predpokladaný začiatok samotnej stavby na úseku Žilina Brodno – Čadca je jún 2026.
Skočiť na hlavné menu