Michalovce: Mesto vybudovalo na Mlynskej ulici výdajníky pitnej vody


Dátum: 27.11.2022

Obrázok k aktualite Michalovce: Mesto vybudovalo na Mlynskej ulici výdajníky pitnej vody
Štyri verejne prístupné výdajníky pitnej vody vybudovalo mesto Michalovce na Mlynskej ulici. Na projekt získalo nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 53.000 eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Na projekte sa podieľalo sumou 22.500 eur z vlastných zdrojov.

Podľa vedúcej odboru informatizácie a grantov Mestského úradu v Michalovciach Jany Machovej žije v spomenutej lokalite marginalizovaná rómska komunita (MRK). "Obyvatelia tu užívajú obecné byty nízkeho štandardu. Ide o nové bytové domy s vybudovanou infraštruktúrou, v ktorých mesto zaviedlo od začiatku systém osobitného príjemcu, aby nedochádzalo k neplatičstvu za vodu a energie. V starších bytových domoch v lokalite však dochádzalo k neplatičstvu a následnému odpojeniu bytových jednotiek od vodovodnej siete," uviedla Machová.

V deviatich bytovkách je spolu viac ako 100 bytov. "Aj napriek tomu, že obyvatelia majú v obecných bytoch prístup k pitnej vode a príslušnej infraštruktúre, niekedy vlastným pričinením, devastáciou a neplatičstvom prichádzajú o tento životný štandard," vysvetlila Machová.

V rámci projektu boli na pozemkoch vo vlastníctve mesta postavené štyri certifikované výdajné stojany pitnej vody s vodomermi. "Vytvorené odberné miesta pitnej vody sú prístupné pre celú miestnu MRK Mlynskej ulice. Samotný odber vody bude prebiehať na základe použitia dobíjacích čipov. Majitelia čipov si ich budú za poplatok dobíjať v komunitnom centre priamo v danej lokalite," priblížila Machová.

Po ukončení projektu plánuje mesto v spolupráci s materskou a základnou školou na Mlynskej ulici, so zdravotníckymi pracovníkmi a komunitnými pracovníkmi mesta, ktorí pôsobia priamo v komunite MRK, realizovať osvetové aktivity. K ochrane nových výdajných miest pitnej vody prispejú aj nainštalované kamerové systémy na budove základnej a materskej školy. Stavbu realizoval v októbri a novembri víťaz verejného obstarávania, firma Piatko.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu