Košice zvyšujú kapacity svojich materských škôl aj vďaka eurofondom


Dátum: 12.08.2022

Obrázok k aktualite Košice zvyšujú kapacity svojich materských škôl aj vďaka eurofondom

Mesto Košice aj naďalej pokračuje v rozširovaní kapacít svojich materských škôl (MŠ) a znižovaní energetickej náročnosti budov či už z vlastných finančných zdrojov alebo z eurofondov. V týchto dňoch sa rozširujú kapacity dvoch škôlok v mestskej časti Západ - na MŠ Šafárikova 4, MŠ Muškátova 7 a MŠ Hemerkova 26 na Sídlisku KVP. Cieľom rekonštrukcií je, aby tieto vyťažené škôlky mohli už v novom školskom roku mohli prijať celkovo o 60 detí viac ako to bolo doteraz.

V nevyužívaných pavilónoch vzniknú nové triedy

Na nové triedy sa už onedlho začnú meniť aj doposiaľ nevyužívané priestory v MŠ na Oštepovej ulici v mestskej časti Juh. V jej areáli sa nachádzajú štyri budovy, ktoré sú navzájom prepojené dvomi spojovacími chodbami.

Celkovou obnovou, v rámci ktorej sa okrem iného zateplia steny, obnovia strechy alebo vymenia podlahy, prejdú dva pavilóny. Súčasná kapacita MŠ sa po stavebných úpravách z aktuálnych 80 detí rozšíri o dve triedy pre ďalších 44 detí.

 Stavebné práce sa budú týkať aj hlavnej budovy, ktorá sa kompletne zateplí a dostane novú fasádu. Na spojovacích chodbách medzi pavilónmi je navrhnuté nové opláštenie stien, strechy a nové výplňové konštrukcie. Pre hospodársky pavilón je navrhnuté zateplenie objektu a výmena exteriérových okien a dverí.

Na opravu mesto využije aj eurofondy

So stavebnými prácami by sa malo začať v priebehu nasledujúceho mesiaca. Potrvajú 10 mesiacov, pričom deti budú môcť využívať nové priestory od začiatku školského roka 2023/24.

Ich zhotoviteľom bude košická spoločnosť STAV RD, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní s ponukou 1 544 124 eur, čo oproti odhadovanej výške nákladov predstavuje úsporu 7 percent. Mesto získalo na projekt nenávratné finančné zdroje z eurofondov. Tie pokryjú zhruba polovicu nákladov na rekonštrukciu, zvyšok sumy pôjde z mestského rozpočtu.

V uplynulých troch rokoch sa mestu podarilo výrazne rozšíriť aj kapacity na ďalších troch materských školách. V nevyužívaných priestoroch na MŠ Galaktická sa zrekonštruovali priestory pre 120 detí, v MŠ Húskova mohli po vykońaní stavebno-technických úprav privítať 44 detí a v škôlke na Muškátovej 88 detí.

Mesto po odstúpení predchádzajúceho zhotoviteľa pripravuje aj podklady pre verejné obstarávanie ďalšej etapy rekonštrukcie MŠ Hrebendova, kde sa prístavbou k už existujúcej budove rozšíri jej kapacita o 44 detí.

Viceprimátorka Gurbáľová: V rozširovaní kapacít MŠ sme príkladom aj pre iné mestá 

Košická viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH) doplnila, že mesto plánuje tento rok investovať 7,6 milióna eur do svojich škôl, školských zariadení a prislúchajúcej športovej infraštruktúry. Spresnila, že počas letných prázdnin sa priamo v materských školách vykonávajú práce za 830 000 eur.

„Som rada, že Košice môžu byť opäť pozitívnym príkladom pre slovenské samosprávy. Aj vďaka obrovským investíciám do rozširovania kapacít MŠ, sme na rozdiel od iných miest nezaregistrovali problémy s nedostatočnou kapacitou pre umiestnenie detí nielen do našich materských škôl, ale ani do základných škôl alebo školských zariadení. V investíciách do rekonštrukcií a skvalitnenia výchovno-vzdelávacieho procesu plánujeme pokračovať aj naďalej,“ skonštatovala Gurbáľová.

V uplynulom školskom roku navštevovalo materské školy v meste celkovo 5640 detí vrátane ukrajinských, v nasledujúcom školskom roku sa očakáva ich mierny nárast.

 


Skočiť na hlavné menu