Juhomoravský kraj podporil vznik Európskeho zoskupenia Veľká Morava


Dátum: 05.11.2021

Obrázok k aktualite Juhomoravský kraj podporil vznik Európskeho zoskupenia Veľká Morava
Poslanci Zastupiteľstva Juhomoravského kraja odsúhlasili založenie Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Veľká Morava, ktorého druhým zakladajúcim členom bude Trnavský samosprávny kraj (TTSK). TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie TTSK.

Spolupráca bude novým impulzom k partnerskej cezhraničnej spolupráci krajov. "Potešilo ma, že poslanci Juhomoravského kraja schválili založenie EZÚS Veľká Morava a nadviazali tak na rovnaký krok nášho zastupiteľstva z marca tohto roka. Ide o veľkú príležitosť, vďaka ktorej bude napredovať cezhraničná spolupráca. Jednou z hlavných úloh bude posilniť spoluprácu, ako aj hospodársku a sociálnu súdržnosť regiónov, medzi ktorými tečie rieka Morava. Želám si, aby sme ešte zintenzívnili bohatú kultúrnu výmenu a nadviazali na úspešné projekty spolufinancované z európskych zdrojov," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

V najbližších týždňoch sa uskutočnia ďalšie administratívne kroky smerujúce k oficiálnemu založeniu zoskupenia. EZÚS Veľká Morava bude zamerané na realizáciu spolupráce v oblastiach infraštruktúry, informačných technológií, regionálneho rozvoja a turizmu, vzdelávania, kultúry a športu, sociálnej oblasti a zdravotníctva, krízového riadenia a cezhraničnej spolupráce.

Nosnou témou spolupráce v oblasti kultúry bude spoločná snaha o rozvoj lokality Archeoparku Mikulčice - Kopčany prostredníctvom spoločných výskumných projektov. "Významným predmetom spolupráce bude pokračovanie v príprave na procese opätovnej nominácie Archeoparku do zoznamu lokalít svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kraje vidia spoločný záujem aj v oblasti pravidelnej verejnej cezhraničnej dopravy s cieľom zlepšiť dostupnosť pracovných miest a škôl v pohraničí a majú potenciál napomôcť rozvoju celej oblasti," doplnil predseda TTSK.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu