J. Viskupič by chcel mimoriadnu eurofondovú kompenzáciu pre Trnavský kraj


Dátum: 23.12.2021

Obrázok k aktualite J. Viskupič by chcel mimoriadnu eurofondovú kompenzáciu pre Trnavský kraj
Zmenené parametre, ktoré nastavilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR pre nové programové obdobie rokov 2021 až 2027 na čerpanie zdrojov z eurofondov, znevýhodňujú podľa Jozefa Viskupiča Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Preto predseda kraja na rokovaniach presadzuje, aby TTSK získal mimoriadnu kompenzáciu. Informoval o tom vo štvrtok.

„Vzhľadom na to, že MIRRI mení parametre rozdeľovania alokácií pre kraje a územia UMR (udržateľného mestského rozvoja, pozn. TASR), trváme na tom, aby sa v rámci zmien akceptovalo vytvorenie ďalších UMR na území TTSK," uviedol Viskupič. Ďalšou možnosťou podľa neho je, aby Trnavský kraj dostal dodatočné financie na aktivity v území mimo územia udržateľného mestského rozvoja v okolí krajského mesta. "V tejto súvislosti budeme v rámci finálnych rokovaní s ministerstvom žiadať o mimoriadnu kompenzáciu pre TTSK,“ doplnil Viskupič.

Reagoval na dodatočné zaradenie miest Nové Zámky, Komárno a Hurbanovo ako 18. územia udržateľného mestského rozvoja, ktoré oznámili 16. decembra.

Aktuálne sa podľa Viskupiča rokuje o aktivitách a výškach alokácií pre integrované územné stratégie (IÚS). Z nich sa financuje rozvoj v území kraja vrátane všetkých obcí a miest mimo území UMR, ktorým je v rámci TTSK mesto Trnava a 12 okolitých obcí.

TTSK presadzuje aj prostredníctvom združenia samosprávnych krajov SK8 zvýšenie celkovej alokácie pre všetky samosprávy na 2,4 miliardy eur, keďže z celkovej alokácie pre Slovensko vo výške 12,8 miliardy eur si ministerstvá majú ponechať 11,3 miliardy eur a len 1,5 miliardy eur je plánovaných na distribúciu do územia. S tým súvisí aj požiadavka na spravodlivejšie prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivé regióny.

Trnavský kraj podľa Viskupiča spolu s obcami a mestami zozbieral 2700 projektových zámerov v hodnote 3,9 miliardy eur. "Čo je reálna potreba modernizácie nášho územia," podotkol. Týkajú sa šiestich priorít - rozvoja siete vodovodov a kanalizácií, rozširovania kapacít materských a základných škôl, modernizácie cestnej infraštruktúry, výstavby cyklotrás a zlepšenia podmienok na šport. O toto všetko aktuálne bojujeme pri snahe zmeniť zle nastavené parametre rozdeľovania nových eurofondov,“ zhrnul Viskupič.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu