Dunajská Streda: V nemocnici otvorili nové oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti


Dátum: 05.11.2021

Obrázok k aktualite Dunajská Streda: V nemocnici otvorili nové oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti

Nemocnica v Dunajskej Strede otvorila nové oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti s vybavením, ktoré už odráža skúsenosti z dvoch vĺn pandémie COVID-19. Oddelenie podľa Bianky Krejčíovej zo siete nemocníc Svet zdravia predstavuje organizačné zoskupenie jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS), oddelení vnútorného lekárstva, neurológie a chirurgie spolu s oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny. Náklady nemocnica spolufinancovala z eurofondov a celkovo sa vyšplhali na 2 milióny eur. Z tejto čiastky išlo približne 260-tisíc eur z vlastných zdrojov.

„Vďaka novému oddeleniu budeme vedieť poskytovať oveľa kvalitnejšiu intenzívnu starostlivosť pre pacientov, ktorí sú v bezprostrednom ohrození života. Podarilo sa nám na jedno miesto skoncentrovať najlepšie vybavenie a medicínsky tím, takže o pacienta bude postarané komplexnejšie. Navyše s novou kapacitou lôžok získavame flexibilitu, ktorú sme doteraz nemali. Na tento projekt bude nadväzovať nový urgentný príjem, ktorého výstavbu plánujeme začať na jar budúceho roka,“ povedala Sylvia Bock, riaditeľka nemocnice v Dunajskej Strede.

Na novom oddelení sa nachádza 17 intenzivistických lôžok, z toho osem plne vybavených pre najťažších aristických pacientov s umelou pľúcnou ventiláciou. To predstavuje až dvojnásobnú kapacitu oproti doterajšiemu stavu. Prínos nového oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti spočíva podľa Krejčíovej najmä v tom, že hospitalizovaní pacienti sú umiestnení na modernej jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a o ich stave a liečebnom postupe rozhoduje na jednom mieste multiodborový tím špecializovaných lekárov.

O jednotlivých pacientov sa nepretržite starajú lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta. Z nových 17 lôžok sú dve stavebne izolované. Budú sa využívať pri pacientoch, ktorí sú infekční a pri ktorých je potrebné eliminovať riziko rozšírenia nákazy. Vďaka tomu sa skvalitní aj starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19.

Významnou výhodou a súčasne medzinárodným trendom je aj to, že počet lôžok v rámci medicínskych odborov nie je striktne určený a prispôsobuje sa ich akútnym potrebám.

S výstavbou oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti začali v júni minulého roku. Stavebné práce dokončili v septembri tohto roka. Rozsiahly investičný projekt bol spolufinancovaný z eurofondov.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu