DOBRÉ FONDY EÚ- Protipovodňové poldre na riečke Ľubice zaplatil Brusel


Dátum: 05.11.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ- Protipovodňové poldre na riečke Ľubice zaplatil Brusel
Veľkú povodeň v okolí povodia riečky Ľubica, v okrese Kežmarok, pripomína informačný panel spolu s fotografiami pri vstupe na novovybudovaný protipovodňový polder. Iba v meste Kežmarok spôsobila v roku 2009 škody za viac ako 1,367 milióna EUR a ďalšie škody za státisíce eur zaznamenali v okolitých obciach. Preto je veľmi dôležité vybudovať sústavu protipovodňovcýh opatrení, ktoré podobným škodám v budúcnosti zabránia. Úlohou protipovodňového poldra alebo nádrže je zadržať nahromadenú vodu, štandardne napustená nie je. Takéto poldre boli v rámci európskeho projektu na riečke Ľubica postavené dva v celkovej hodnote 8,6 milióna EUR.

Polder pripomína malú priehradu, slúži ako akumulačné územie, ktoré je možné bežne využívať. Avšak v čase povodní hrádza zadrží povodňovú vlnu a veľký objem vody ešte skôr, kým stihne urobiť škody v obciach ležiacich nižšie po toku rieky. Pre mnohých je ťažko uveriteľné, že malá riečka akou je Ľubica, dokáže spôsobiť miliónové škody. V čase výdatných zrážok sa však jej objem zväčší natoľko, že prúd vody dokáže strhnúť mostné konštrukcie, vyliať sa z koryta, zatopiť pivnice a narušiť statiku domov ako to bolo v spomínanom roku 2009. Z tohto dôvodu sa muselo prehĺbiť a zabezpečiť aj koryto rieky najmä v nižšie položených obciach po jej toku.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku - Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu