CoFoE: M. Klus: V Košiciach sa v januári uskutoční národný konvent


Dátum: 15.12.2021

Obrázok k aktualite CoFoE: M. Klus: V Košiciach sa v januári uskutoční národný konvent
Na Slovensku sa v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) uskutoční koncom januára (27.1.) národný konvent. Konať sa má v Košiciach, posúdiť by sa na ňom mohli základné profesionálne východiská z panelov konferencie. V rozhovore pre TASR to v Bruseli uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS).

Do konca januára už budú známe súhrnné výsledky všetkých štyroch občianskych panelov, na ktorých sa zúčastnilo 800 náhodne vybraných Európanov. Zároveň budú známe aj konkrétne návrhy, zrodené počas niekoľkomesačného dialógu inštitúcií EÚ a politikov s občanmi, ktoré boli zozbierané aj cez digitálnu platformu.

Na otázku TASR, či Slovensko sleduje priebeh dialógu a návrhy požadované občanmi na reformu fungovania EÚ, Klus odpovedal, že na MZVEZ je to záležitosťou Odboru všeobecných záležitostí a sleduje to aj on ako národný koordinátor pre CoFoE.

"Pokúšame sa vnímať nielen to, čo občania na celoeurópskej úrovni hovoria a požadujú, ale aj to, akým spôsobom sa vyvíja táto diskusia. Máme nastavený náš národný konvent tak, aby v sme januári už mali možnosť posúdiť základné profesionálne východiská od odborníkov zo všetkých štyroch panelov, ktoré boli pre tento účel vytvorené," uviedol Klus.

Podobu podujatia môže ovplyvniť pandémia nového koronavírusu. Klus upozornil, že vývoj pandemickej situácie je ťažko predvídateľný. Verí, že 27. januára v Košiciach sa podarí uskutočniť národný konvent, ktorý je vnímaný ako akási strednodobá hodnotiaca konferencia.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu