CoFoE je podľa členov Výboru regiónov príležitosť priblížiť EÚ občanom


Dátum: 09.12.2021

Obrázok k aktualite CoFoE je podľa členov Výboru regiónov príležitosť priblížiť EÚ občanom
Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) je jedinečnou príležitosťou priblížiť Európsku úniu (EÚ) jej občanom a posilniť ich pocit spolupatričnosti k európskemu projektu. Zhodli sa na tom členovia Výboru regiónov (VR), poradného orgánu Európskej komisie, v diskusii s predsedom Skupiny na vysokej úrovni pre európsku demokraciu Hermanom Van Rompuyom a šéfom francúzskeho regiónu Provence-Alpes-Côte d'Azur Renaudom Muselierom.

Výbor regiónov pripomenul, že počtom 1,17 miliónov miestnych a regionálnych volených zástupcov v EÚ sú miestne a regionálne orgány početne najrozsiahlejšou úrovňou demokratického zastúpenia a sú zároveň najbližšie k občanom. Spoločne sú tieto orgány zodpovedné za polovicu verejných investícií v EÚ a za implementáciu viac ako polovice legislatívy Únie.

"Miestnu a regionálnu úroveň je potrebné zapojiť do rozhodovacieho procesu a nadviazať trvalý dialóg s občanmi pre nadchádzajúce diskusie aj po skončení samotnej konferencie v prípade, ak chce EÚ zvýšiť svoju demokratickú legitimitu," uvádza výbor v oficiálnej tlačovej správe.

Predseda Výboru regiónov Apostolos Tzitzikostas uviedol, že Konferencia o budúcnosti Európy musí využiť príležitosť na to, aby umiestnila regióny do centra budúcej demokratickej architektúry EÚ.

"Chceme posilniť viacúrovňové riadenie v EÚ pri implementácii európskej legislatívy. Milión miestnych a regionálnych volených zástupcov v celej Európe, ktorých zastupujeme, môže pomôcť obnoviť dôveru ľudí v našu demokraciu," opísal situáciu Tzitzikostas.

Herman Van Rompuy označil CoFoE za jedinečnú príležitosť vniesť do diskusií "miestny rozmer našej demokracie". Výbor regiónov by podľa neho mohol zohrávať dôležitú úlohu koordinátora, sprostredkovateľa a komunikátora v systéme viacúrovňového riadenia.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu