Brezno buduje v lesoch vodozádržné nádrže, pomôžu pri požiaroch aj klíme


Dátum: 02.06.2023

Obrázok k aktualite Brezno buduje v lesoch vodozádržné nádrže, pomôžu pri požiaroch aj klíme
Breznianska samospráva prostredníctvom Lesov mesta Brezno realizuje z dotačných zdrojov výstavbu troch vodozádržných nádrží na pozemkoch mesta v obci Michalová a v Mlynnej doline v objeme od 300 do 600 kubických metrov vody. Informoval o tom primátor Tomáš Abel s tým, že nádrže poskytnú zásoby dostatku vody pri požiaroch.

"Mesto robí viacero vodozádržných opatrení, čo je v súčasnosti aktuálna téma v rámci klimatických zmien. Preto sme sa rozhodli vybudovať nádrže aj v našich lesoch, jednak z dôvodu prevencie pred požiarmi, čo je primárna funkcia, a druhá že zadržíme vodu v prostredí, čo má pozitívny vplyv na okolitý biotop a klímu v tomto prostredí," konštatoval pre TASR Abel.

Dve z nádrží sú rekonštrukciou starých nefunkčných a jedna úplne nová. Najväčšia z nich bude zásobovať vodou aj lesnú škôlku v období bez zrážok.

"Aktuálne máme podanú žiadosť na ministerstve životného prostredia na väčšiu vodozádržnú nádrž v lokalite Banisko, pretože pri návalových dažďoch v tejto časti máme problém. Navyše, vodu zadržíme v území, kde je to opodstatnené," dodal brezniansky primátor.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu