SPIŠSKÉ PODHRADIE: Po 25 rokoch dokončili čistiareň odpadových vôd i verejnú kanalizáciu


Dátum: 21.04.2017

Obrázok k aktualite SPIŠSKÉ PODHRADIE: Po 25 rokoch dokončili čistiareň odpadových vôd i verejnú kanalizáciu
V meste Spišské Podhradie dnes spustili do prevádzky čistiareň odpadových vôd (ČOV) a verejnú kanalizáciu, podarilo sa ich dokončiť po 25 rokoch. S výstavbou začali ešte v roku 1991, dielo skolaudovali v decembri 2015. „Mesto stále hľadalo finančné prostriedky, aby sa to dotiahlo a robilo sa to po etapách. Až v roku 2014 a 2015 sme mali schválenú firmu a podarilo sa to rozbehnúť,“ uviedol pre agentúru SITA primátor mesta Michal Kapusta. Napojených na kanalizáciu je podľa jeho slov v meste asi 90 percent zo 4-tisíc obyvateľov.

Celkové náklady na výstavbu čistiarne a vybudovanie kanalizácie pod Spišským hradom od roku 1991 predstavujú zhruba 4,2 milióna eur. Zo zdrojov Európskej únie sa v rokoch 2014 a 2015 podarilo podľa primátora získať takmer 2,8 milióna eur, zvyšných asi 1,4 milióna eur predstavujú zdroje mesta s úverovým krytím. „Ak by neboli peniaze z únie, ani by sme to nedokončili,“ skonštatoval Kapusta. Podľa jeho slov je veľa miest a obcí, ktoré sa takto podobne trápia s výstavbou. „Nemali to šťastie, že by boli úspešní v projekte. Nie sme jediní, ktorí takto postupne stavali cez vlastné zdroje a pokúšali šťastie cez environmentálny fond, ktorý dával do 100- až 200-tisíc eur na jednotlivé etapy,“ povedal. Výstavbu sa tak podarilo rozbehnúť poriadne v roku 2014. „Záver bol veľmi rýchly, mali sme len štyri mesiace na to, aby sme dokončili celé dielo, teda osem kilometrov kanalizácie a dva kilometre prípojok i samotnú čistiareň odpadových vôd. Za štyri mesiace sme preinvestovali cez tri milióny eur,“ informoval primátor.

Mesto sa rozhodlo, že si čistiareň a verejnú kanalizáciu bude prevádzkovať samo. Na tento účel si otvorilo živnosť, vyškolilo vlastných zamestnancov a uzatvorilo zmluvy na odvádzanie odpadových vôd s majiteľmi nehnuteľností v meste. „Budeme si to robiť sami, chceme si regulovať cenu za kubík vyčistenej odpadovej vody. Máme zamestnaných ľudí z mesta a ak sa stane nejaká havária, vieme si to poriešiť, ľudia majú pohotovosť a rozdelené služby,“ povedal Kapusta. Ako vysvetlil, samospráve nejde o zisk, financie chce investovať do ďalšieho zveľaďovania, okrem toho je podľa neho ešte potrebné vyriešiť aj ďalšie problémy. „Máme tu niektoré časti, ktoré nie sú napojené, pretože majú vlastné žumpy, chceli by sme tam mať vlastnú cisternu, z ktorej to budeme voziť na našu ČOV, a tak pomáhať ľuďom, ktorí sa nedokážu napojiť,“ dodal.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu